Now Reading:

iPhone XR İnceleme

iPhone XR İnceleme

Bu yıl üç yeni iPhone modelini piyasaya çıkartan ve açıkçası fiyat konusunda da beklentileri aşarak çıtayı daha da yukarıya çeken Apple yeni nesil işlemcisini kısa bir süre önce duyurdu. Şu an için bütçe dostu modeli olarak lanse edilen iPhone XR‘ın en çok dikkat çeken modellerden birisi olduğunu söylesek yanlış sayılmayız!

Tasarım

iPhone X ile çentikli ama çerçevesi olmayan bir tasarımla sektörde fark yaratmaya çalışan Apple, iPhone Xs ve iPhone Xs Max ile de daha üst segmentlere seslenirken, bütçesini düşünenler için de iPhone XR modelini unutmadık mesajını veriyor. Bugüne kadar iPhone X modelinin satışa sunulduğu günden itibaren iPhone XR bu aile içerisinde en çok satan model olmayı başarmış durumda. Peki iPhone XR modeli nasıl bir model? Gelin hep birlikte daha detaylı bir şekilde inceleme yapalım!

iPhone XR’ı elinize aldığınızda hissedeceğiniz ilk şey kuşkusuz inceliği değil! Gövde olarak iPhone X ile kıyasladığınızda daha kalın bir gövde olduğunu çok net bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Hatta sadece iPhone X ile değil, iPhone 6 Plus ile kıyasladığınızda bile iPhone XR’ın gövdesi daha kalın bir alüminyum çerçeve kullanılarak üretilmiş.

Ekran

Cihazın arkası cam bir gövdeye sahip ve daha hantal bir hissiyat verdiği aşikar. Ancak cam gövde işi toparlamış ve kaliteli bir cihazın sahip olduğu görünümü uzaktan yansıtabiliyor! iPhone XR 6 farklı renkte satışa sunulmuş durumda! Renki modellerin uzaktan bakıldığında alüminyum gövde yerine daha çok plastik hissi verdiği de sıklıkla dile getirilen bir diğer eleştiri. OLED ekran yerine LCD ekrana sahip olan iPhone XR diğer modellere göre bu noktada bir iPhone’daki en büyük LCD ekrana sahip. IP67 standartlarında suya dayanıklılık özelliğine sahip olan iPhone XR, tasarım açısından diğer modelleriyle kıyaslandığında ne yazık ki bizim için hantal bir görüntüden ötesine geçebilmiş değil!

Detaylar

6.1″‘lik ekranıyla iPhone X’ten biraz daha büyük bir model olan iPhone XR, 1792×828 piksel çözünürlüğe sahip. Tek dokunuşla ekranı uyandırabildiğiniz iPhone XR’da parmak izi okuyucusu yer almazken, film – video izlemek ve oyun oynamak çok keyifli bir hale getirilmiş! LCD ekran avantajının bu noktalarda ağır bastığı iPhone XR’da OLED ekranın parlaklığını aramıyor değiliz! iPhone X’e göre daha karanlık bir ekran sunan ama performans bakımından pek eksik kalır yanı bulunmayan iPhone XR’da Apple’ın yeni nesil çipi olan A12 Bionic çipe sahip ve bu noktada bildiğimiz iPhone yüksek performans kalitesini kullanıcılarına sunmakta.

Kamera

Face ID ile çalışan iPhone XR, iPhone X ile kıyaslandığında herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Pilini kıyasladığımızda ise 2.942 mAh kapasiteli piliyle tam performans kullanımda tüm gün rahatlıkla yeterli bir performans ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Kuşkusuz iPhone XR’ın tek arka kamerası olmasına rağmen, f/1.2 diyaftam açıklığı ve 12 MP çözünürlüğe sahip olan kamerasıyla iPhone X kadar başarılı kareler elde ettiğini söyleyebiliriz! Portre modunda iPhone X kadar başarılı olmasa da 60 fps 4K video çekiminde hissedilebilir bir fark olmadığını da ekleyelim. 7 MP çözünürlüğe ve f/2.2 diyafram açıklığına sahip ön kamerası da başarılı bir performans ortaya koyarken 60 fps ve 1080p performansında video kayıtlarını destekliyor.

Eğer iPhone 7 ve öncesi modele sahip bir model kullanıyorsanız iPhone XR’ı denemeniz durumunda memnun kalacağınızı düşünüyoruz. Ancak iPhone 8 ve üzerinde bir modele sahipseniz XR’a geçiş için daha erken olduğunu belirtelim!

İlgili Video

Share This Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Input your search keywords and press Enter.