Now Reading:

Big Bang’den Önce Zaman

Big Bang’den Önce Zaman

Big Bang’den önce zaman ve mekan var mıydı?

Panteistlere göre pek ala vardı.

Ama bu metin onların inancına göre değil gözlemlere dayalı bir açıklama içeriyor.
Albert Einstein zaman-uzay dokusunun bükülebildiğini keşfetti buda bir şeyin yeteri kadar hızlanırsa zamanı o kadar bükülebileceğini gösteriyor.

Peki şimdi Big Bang’in patlama anına gidelim ve 2 soru soralım.

Big Bang’den önce zaman yoksa Big Bang patlamadan önce etrafındaki yayılmasını sağlayan boşluk nasıl oluştu? Buradan yola çıkarak Big Bang’den önce bir boşluk olduğu ve boşluğun içinde hareket edilebilen bir dokusu olduğuna gore zaman daha öncedende vardı.

Gelelim ikinci soruya?

Big Bang’den 1 saniye önce etrafında bulunan dokuda zaman patladığı anda oluşuyorsa o doku şu an zamansız olmalı peki ya 1 saniye sonra… Patlama anında patlama dokusunu 3 boyutlu düşünelim yani bir küre hayal edelim, bu kürenin içinde zaman işliyor ama dışındaki boşlukta işlemiyor ve küre giderek büyüyor buda demektir ki kürenin dışındaki zamansız bölge kürenin icine girdiği anda muazzam bir zaman atlaması yapması lazım durum böyle olunca kürenin içine giren boşluğun hızı değişmiş olur zamanla ışık hızı doğru orantılı olduğu için ve ışık hızıyla giderken zamanın durduğunu göz önünde bulundurursak kürenin içi yani patlamanın içinde de zaman durmuş olması gerekir ama Einstein ışık hızında hareket eden biri zamanı durdurur ve ölmez demişti bu durumda Big Bang’den önce zamanın olduğu dolaylı yoldan ispat edilmiş oldu.

Peki ya Big Bang’den önce nasıl bir ortam vardı?

Bunu kesin bilmek çok zor ama tahminler öğrenmenin anahtarıdır, paralel evrenlerden bahsediyoruz. Buna benzer bir yapı olan ama bir o kadarda benzemeyen paralel hiçlik dokularının olduğu gayet mantıklı geliyor.Bu sonsuz hiçliklerin boyutlarını milimetrik dahi farklılık gösterdiğini düşünürsek, içlerinden biri kendini taşıyamayacak ve iki hiçlik çakışmış olacak ve bu çakışmanın kaçınılmaz olarak buluşma noktası olacak (ister iğne deliği ister atom boyutunda düşününce) ve giderek büyüyecek.

İnandığımız Big Bang’e benzemiyor mu?

Share This Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Input your search keywords and press Enter.